20.000 Ft áru vásárlása felett megajándékozunk 1 db 3.000 Ft értékű "Woven Stable Bag" táskával.

Kérdése van? Hívjon minket! +36-30/137-7143

Blog

Amino Multiplex

2024.12.05 18:00

Aminosav szükséglet a lovak számára

A lovaknak megfelelő mennyiségű aminosavra van szükségük az étrendjükben a fehérjék előállításához. A fehérjék olyan összetett molekulák, amelyek szinte minden élettani funkcióhoz szükségesek, beleértve az izomösszehúzódást, az idegi kommunikációt, a cukor- és zsíranyagcserét, az immunválaszokat és még sok minden mást.

A takarmányban lévő nem optimális fehérje- vagy aminosavszint a lovaknál a tünetek széles skáláját okozhatja, többek között:

    Az izomtömeg elvesztése

    Gyenge növekedés

    Lassú felépülés betegségből

    Gyenge teljesítmény

    Durva szőrzet

    Gyenge paták

    Korai vemhesség elvesztése

    Gyengült immunitás

Ezek a jelek nem kizárólag a fehérjehiányra jellemzőek, és akkor is előfordulhatnak, ha az energiaszükséglet nem fedezett, illetve vitamin- és ásványi anyaghiány esetén. A szénaelemzéssel kiegészített étrend értékelése a legjobb módja annak megállapítására, hogy a ló megfelelő aminosavakat kap-e a takarmányozási programjában.

A fiatal, növésben lévő állatok a legérzékenyebbek az aminosavhiányra, mivel gyors növekedésükhöz nagyobb szükségük van fehérjére. A kancák fehérjeszükséglete is magasabb a késői vemhesség és a korai laktáció idején, hogy támogassák a magzat optimális növekedését és a tejtermelést.

A lovak, mint minden állat, nem tudják a felesleges aminosavakat elraktározni, hogy később felhasználhassák. A fehérjét folyamatosan kell biztosítani a táplálékkal.

A leucin, a három elágazó láncú aminosav (BCAA) egyike, az izoleucinnal és a valinnal együtt.

Az emberi fiziológiában betöltött szerepükhöz hasonlóan a leucin és a lizin a ló izomzatában a legnagyobb mennyiségben előforduló aminosavak.

Az elágazó láncú aminosavak (leucin, izoleucin, valin) hiánya korlátozhatja a terhelhetőséget és korai fáradtsághoz vezethet a testmozgás során.

Dr. Eleanor Kellon ajánlásai alapján a sportlovaknak hasznos lehet 10 gramm L-leucin egy cukorforrással együtt edzés után, hogy segítse az edzés utáni regenerálódást és a glikogénraktárak újjáépítését. Ez különösen ajánlott olyan lovak számára, amelyeknek gyenge a felső vonaluk és gyakori izomfájdalmakkal küzdenek.[1]

Funkciói:

Magas a vázizomzatban, ahol felhasználható új fehérjék előállítására vagy energiaforrásként elégethető.

Aktiválja az mTOR enzimet, amely serkenti a fehérjeszintézist, segítve az izomszövet felépítését és javítását.

A leucin önmagában nem glükoneogén, de átalakítható az alanin aminosavvá, amelyből a májban glükóz készíthető.

Részt vesz a hemoglobin - a vörösvértestekben található fehérje - előállításában, amely megköti az oxigént, hogy eljuttassa azt a test különböző szöveteihez, beleértve az izmokat is.

Része az enkepalineknek, amelyek opioidszerű vegyületek, amelyek csökkenthetik a fájdalomérzetet.

Segít fenntartani a vércukorszintet edzés közben, hogy támogassa az izmok állóképességét.[2]

Edzés után adva serkenti az inzulinelválasztást, ami segíthet helyreállítani az edzés során lemerült izomglikogénszintet.[3]

Az izoleucin elágazó láncú aminosav, akárcsak a valin és a leucin. Ezeket gyakran „izomépítő” aminosavaknak tekintik, mivel képesek serkenteni a fehérjeszintézist az izomban, ami elősegíti az izomnövekedést és a szövetek helyreállítását.

A valin egy elágazó láncú aminosav, az izoleucinnal és a leucinnal együtt.

Funkciói:

Szükséges az izomkoordinációhoz és a megfelelő izomösszehúzódáshoz.

A szervezet minden sejtjében energiára bontható. Szukcinil-CoA-vá alakul át, amely a Kreb-ciklusban adenozin-trifoszfátot (ATP) termel.

A valin „glükogén” aminosav, ami azt jelenti, hogy glükózzá alakítható, amely azonnal felhasználható energiaként, vagy glikogénként tárolható, hogy később energiaként elégethessük.

A nem esszenciális aminosavak nem jelentenek akkora gondot az étrend összeállítása szempontjából, mint az esszenciális aminosavak, mivel ezek a szervezetben is előállíthatók. Bizonyos körülmények között azonban érdemes lehet figyelembe venni a ló fiziológiájában betöltött szerepükre.

A növésben lévő, szoptató és vemhes lovak, illetve az intenzív, gyakori stresszhatásoknak, például a szállításnak és a versenyzésnek kitett lovak számára hasznos lehet az aminosav-kiegészítés.


[1] Kellon, Eleanor Nurtitional Support of Horse Muscles by Dr Kellon. ForagePlus Talk. 2019.

[2] Urschel, KL. et al. Effects of leucine or whey protein addition to an oral glucose solution on serum insulin, plasma glucose and plasma amino acid responses in horses at rest and following exercise. Equine Vet J Suppl. 2010.

[3] Brojer, JT. et al. Effect of repeated oral administration of glucose and leucine immediately after exercise on plasma insulin concentration and glycogen synthesis in horses. Am J Vet Res. 2012.


Termékoldalaink: Amino Multiplex 1 kg | Amino Multiplex 500g