20.000 Ft áru vásárlása felett megajándékozunk 1 db 3.000 Ft értékű "Woven Stable Bag" táskával.

Kérdése van? Hívjon minket! +36-30/137-7143

Blog

MAGNÉZIUM-CITRÁT

2025.02.14 17:24

A magnézium etetésének előnyei a lovak számára

A magnézium (Mg) alapvető ásványi anyag, amelyre a lovaknak a megfelelő ideg- és izomműködéshez szükségük van. A magnézium elektrolitként működik, szerepet játszik a fehérjeszintézisben és több mint 300 anyagcserefolyamatban vesz részt a ló szervezetében. Különösen fontos a növekvő és erősen megterhelt lovak számára.[1]

Azok a lovak, amelyek nem kapnak elegendő magnéziumot a táplálékukkal, túlságosan ingerlékennyé, idegessé vagy krónikusan feszültté válhatnak. Ha a lovánál puffadást (szinkron rekeszizomrándulást) tapasztal, valószínűleg alacsony a magnéziumszintje.

A magnéziumhiány nagyobb valószínűséggel fordul elő tavasszal, amikor a gyorsan növő fűfélék nem halmozzák fel ezt a makroelemet. Bár a súlyos hiány ritkán fordul elő a lovaknál, az optimálisnál alacsonyabb szint befolyásolhatja a lovak hangulatát és teljesítményét.

A magnézium kiegészítéssel táplált lovaknál a magnéziummérgezés valószínűtlen, mivel a felesleges mennyiségek hatékonyan kiválasztódnak a vizelettel. A túl nagy mennyiség, különösen magnézium-szulfát formájában, átmeneti hasmenést okozhat.

Miért van szüksége a lovaknak magnéziumra?

A magnézium egy makroelem, amelyre a lovaknak az optimális izomműködéshez és az idegek átviteléhez van szükségük. Részt vesz az energiaanyagcserében, az enzimaktivitásban és az izomszövetek edzés utáni regenerálódásában.

A lovaknál a magnézium 60%-a a csontokban található, a maradék 40% pedig az extracelluláris folyadékokban és a lágyszövetekben. Különösen fontos ennek az ásványi anyagnak az optimális szintjét fenntartani azoknál a lovaknál, amelyek növekedésben vannak vagy erősen megterheltek.

A lovak nem jutnak elegendő magnéziumhoz, ha a takarmányuk tápérték szintje alacsony. Ez leginkább tavasszal fordulhat elő, de az év más időszakaiban is megtörténhet, például ha a legelőket trágyázzák a gyors növekedés ösztönzése érdekében.

A gyakran sportoló lovaknak nagyobb szükségük lehet magnéziumra, mivel az a verejtékkel elvész. A fiatal csikóknak szintén fokozottabb az igényük a növekedés támogatása miatt.

A kólikás lovaknak hasznos lehet a pótlás. Az enterokolitiszben szenvedő lovak 78%-ánál alacsony magnéziumszintet észlelnek.

A kólikás lovak körülbelül 40%-ánál endotoxémia (a bélben lévő baktériumok jelenléte a vérben) fordul elő, ami immunválaszt vált ki, és a magnéziumszint csökkenését okozza.

További tanulmányokat szükséges végezni annak megállapítására, hogy a magnézium használata jótékony hatással van-e ezekben az esetekben.

A magnézium kedvező hatásai a lovak egészségére

Az alábbiakban bemutatjuk a 10 legfontosabb okot, amiért a lovaknak megfelelő mennyiségű magnéziumra van szükségük az étrendjükben:

1.     A magnézium szorosan összefügg a kalciummal a megfelelő izomműködés fenntartásában. Amikor az izmok idegjeleket kapnak, amelyek összehúzódásra utasítják őket, a kalcium felszabadul a sejtek speciális rekeszeiből, és az izomrostokra kerülve összehúzódást okoz. A magnézium megállítja az összehúzódást azáltal, hogy a kalciumot visszatolja ezekbe a rekeszekbe.

2.     Azáltal, hogy lehetővé teszi az izmok ellazulását, támogathatja a regenerálódást, és segíthet enyhíteni az izomfájdalmat és a görcsöket az állatoknál a nehéz munkát követően.

3.     Ez a makroelem támogathatja a sportteljesítményt azáltal, hogy fokozza az izmok oxigénellátását, valamint elősegíti az izomerő és a fehérjeszintézist eredményező anyagcsere-folyamatokat.

4.     A magnézium a sejtmembránokon keresztül az ionegyensúly szabályozásával segíti az idegsejteket a jelek egymásnak és az izmoknak történő továbbításában.

5.     Azt feltételezik, hogy nyugtató hatással van a lovakra, segít enyhíteni az izomremegést és az idegességet. Gyakran etetik hangulatjavítóként olyan lovakkal, amelyek izgatottság vagy rendellenes viselkedés jeleit mutatják.[2]

6.     Javíthatja a stressztűrő képességet, valamint a betegségekkel és sérülésekkel szembeni ellenálló képességet. A stressz hatására a magnézium gyorsabban fogy a szervezetben. Az optimális magnéziumszint biztosítása segíthet felgyorsítani a homeosztázishoz való visszatérést a külső stresszhatásnak való kitettséget követően.[3] [4]

7.     Hozzájárulhat a lovak normális zsíreloszlásához azáltal, hogy minimalizálja a zsíros nyak vagy a zsírpárnák kialakulását.

8.     A magnézium segít a sejteknek az inzulinra való reagálásban. Ennek az ásványi anyagnak a pótlása javíthatja az inzulinérzékenységet, különösen túlsúlyos lovak esetében.[5] [6]

9.     Segíthet az endotoxémiás lovakon, a vérben lévő bakteriális toxinokon, amelyek a lovaknál laminitiszhez vezethetnek. Az endotoxémiában szenvedő lovak vérében gyakran alacsony ennek az ásványi anyagnak a szintje.

10.  A magnézium optimális szintje segíti a kalcium mobilizációját. Ez támogathatja a ló egészséges csontozatát és általános egészségét.[7]

A magnéziumhiány jelei

A jó hír az, hogy a lovaknál nem valószínű, hogy krónikus magnéziumhiány lép fel. A tudományos kísérletek szerint a krónikus hiányt csak úgy lehet előidézni, ha fiatal, növésben lévő állatoknak mesterségesen alacsony magnéziumtartalmú takarmányt adnak. [8]

Enyhe vagy mérsékelt hiány azonban előfordulhat a lovaknál, és befolyásolhatja a hangulatukat és a teljesítményüket. Azok a lovak, amelyek nem kapnak megfelelő mennyiségű ilyen ásványi anyagot a takarmányból, csak stressz vagy verseny közben mutathatják a hiány jeleit.

A magnéziumhiány tünetei többnyire az idegi vagy izomműködés zavaraihoz kapcsolódnak, többek között: [8]

    Idegesség/izgatottság/szorongás

    Képtelen ellazulni vagy koncentrálni

    Izomremegés, görcs, rángatózás, bőrviszketés, remegés

    Izomfájdalom vagy görcsök

    Nem tűri a hosszú ideig tartó munkát

    Nagyon érzékeny a hangokra vagy a mozgásra

    Túlérzékeny bőr

    Ingerlékeny hangulat

    Ellenállás az edzéssel szemben

    Fáradtság

    Szabálytalan szívverés

    Fogcsikorgatás

    Fokozott izzadás és hidrózis

 

Súlyosabb esetekben a következő ritka tünetek figyelhetők meg:

    Krónikus terheléses rabdomylosis (görcsös kötődés), különösen feszes, fájó hátak

    Szabálytalan szívverés

    Fokozott légzésszám vagy nehézlégzés

    Anyagcserezavar, rendellenes zsíreloszlás és súlygyarapodás

    Izomgörcsök

Mennyi magnéziumot kell etetni a lovaddal?

A magnézium makroelem, ami azt jelenti, hogy más ásványi anyagokhoz képest nagyobb mennyiségben van rá szükség.

A Nemzeti Kutatási Tanács (NRC) szerint a lovak napi szükséglete 15 mg/testsúlykilogramm. Egy 500 kg-os ló esetében a magnéziumszükséglet napi 7,5 g lenne.

A ló adagját 1,5-2-szeresére kell növelni, ha a ló közepes vagy intenzív testmozgást végez. Egy 500 kg-os ló esetében az edzés és versenyzés során a szükséglet akár napi 15 g is lehet. Ez segít kompenzálni az izzadsággal elveszített magnéziumot, és segíti az izmok regenerálódását az edzés után.

A laktáció alatt a kancáknak több ilyen ásványi anyagra van szükségük, hogy lépést tartsanak azzal, hogy mennyi választódik ki a tejbe. A nagyobb tejtermelésű kancáknak nagyobb a magnéziumszükséglete. A laktációban lévő kancák magnéziumszükséglete napi 8,7-11 g magnézium között mozog. A sok tejet termelő kancák nagyobb valószínűséggel válnak magnéziumhiányossá. [9]

Toxicitás és a mellékhatások kockázata

A ló kiegészítő magnéziummal történő etetésekor a toxicitás kockázata nagyon alacsony. A felesleges magnézium gyorsan kiválasztódik a vizelettel, ami azt jelenti, hogy nem halmozódik fel veszélyes szintre a ló szervezetében.

Általában véve fontosabb a megfelelő kalcium-magnézium arány fenntartása, mint a magnéziumfelesleg biztosítása.

Azok a lovak, amelyeknek veseproblémáik vannak, esetleg nem képesek jól kiválasztani a magnéziumot, és a vérben felhalmozódhat a felesleges magnézium. A veseproblémákkal küzdő lovaknak csak állatorvosi felügyelet mellett szabad kiegészítőket adni.

Nagy adagok beadása hasmenést okozhat, különösen, ha magnézium-szulfátot (Epsom-sót) használnak. Az Epsom-sót kerülni kell, kivéve ha az állatorvosok tanácsolják a béltömörödés kezelésére.


[1] Stewart, A. Magnesium Disorders in Horses. Vet Clin Equine. 2011.

[2] Dodd, A et al. 41 Magnesium aspartate supplementation and reaction speed response in horses. J Equine Vet Sci. 2015.

[3] Frischmuth, C et al. Effects of magnesium supplementation in heart rate and on ECG of crossbred horses passing the mare performance test at the Hessian Landgestüt at Dillenburg. Magnesium. 1993.

[4] Pearson, W and MacNicol, J. Acute Effects of Single-Dose Nutritional Product on Stress Response and Task Completion in Horses. J Equine Vet Sci. 2017.

[6] Winter, JC et al. Oral supplementation of magnesium aspartate hydrochloride in horses with Equine Metabolic Syndrome. Pferdeheilkunde. 2016

[7] Harrington, DD. Influence of magnesium deficiency on horse foal tissue concentrations of Mg, calcium and phosphorus. Br J Nutr. 1975.

[8] oribio, RE. Magnesium and disease. In: Reed SM, Bayley WM, Sellon DC, editors. Equine internal medicine. 3rd edition. St Louis (MO): Saunders; 2010. p. 1291–5.

[9] Harrington, DD. Pathological features of magnesium deficiency in young horses fed purified rations. Am J Vet Res 1974.


Termékoldalaink: MAGNÉZIUM-CITRÁT 1 kg | MAGNÉZIUM-CITRÁT 500g