LENMAG
Lenmag a ló étrendjében: előnyök és etetési tippek
A barna lenmag a lovaknak leggyakrabban adott lenmag típus. A lenmag tápanyagban gazdag, körülbelül 40% zsírt, 30% rostot és 30% fehérjét tartalmaz. B-komplex vitaminokat, A és E vitaminokat, valamint ásványi anyagokat, köztük magnéziumot, káliumot, kalciumot, foszfort és vasat is tartalmaz.[1]
A lenmag az esszenciális zsírsavak gazdag forrása. Ezeket az esszenciális zsírsavakat az étrendben kell beszerezni, mert a ló teste nem tudja előállítani őket. A lenmag zsírtartalma többszörösen telítetlen zsírsavakból (73%), egyszeresen telítetlen zsírokból (18%) és telített zsírokból (9%) áll. A lenmagban lévő zsír nagy része két többszörösen telítetlen zsírsav formájában van jelen:
- Linolsav (LA) – omega-6 zsírsav
- Alfa-linolénsav (ALA) – omega-3 zsírsav
A lenmag zsírtartalmának 55% -a alfa-linolénsav. Összehasonlításképpen, a linolsav a zsírtartalom 16% -át teszi ki. Ez a lenmag omega-3 és omega-6 arányát körülbelül 3: 1-nek adja, ami megegyezik a legelőkön található zsírok tipikus arányával.
A lennel történő etetés előnyei:
- ’Hűvös’ energiaforrást biztosít, a zsírt ’hűvös’ energiának tekintik, mert elősegítheti a lovak nyugodt viselkedését.
- A len felvétele a lovak etetési tervébe növelheti az omega-3 és omega-6 zsírsavak arányát az étrendben.
- Omega-3 zsírsavakkal támogatja a ló egészséget. Vizsgálatok azt mutatják, hogy az omega-3 zsírsavakat nagyobb arányban tartalmazó étrend előnyös lehet a légzőszervi, szív- és érrendszeri, ízületi, bőri, immunrendszeri és anyagcsere-egészségre.
- Segít a lovak szőrzetének ragyogásában, a több zsír táplálása hozzájárul a fényes szőrzethez azáltal, hogy növeli a ló bőrének faggyútermelését.
Egész lenmag
A feldolgozatlan egész lenmagot meg lehet etetni a lovakkal, de a ló nehezebben emészti meg, ami azt jelenti, hogy valószínűleg kevésbé szívódnak fel az esszenciális zsírsavak. A ló hátsó bélrendszerében lévő baktériumok segíthetnek a tápanyagok kivonásában az egész lenmagból, de egyes magok emésztetlenül áthaladhatnak a vastagbélen. Az egész lenmag etetés előtti őrlése javítja emészthetőségüket és növeli a tápanyag-felhasználást. Ha saját lenmagot őröl, tárolja őket hűtőszekrényben lezárt tartályban, hogy megakadályozza a zsírsavak avasodását. Az egész lenmag 1-2 órán keresztül történő vizes áztatása és a napi 2*50 g etetése biztonságos felhasználást jelent.
Őrölt lenmag
Az őrölt lenmag a lovaknak táplált len legnépszerűbb formája. A teljes lenmag őrlésével vagy roppantásával állítják elő, javítva a tápanyagok felszívódását és biológiai hozzáférhetőségét. Miután a lenmag védő külső héja megtört, a fénynek, hőnek vagy nedvességnek való kitettség oxidatív reakciót vált ki, amely a zsírokat avassá teheti. Mivel a természetes őrölt lenmagban található zsírsavak érzékenyek az avasodásra, ennek a terméknek rövid az eltarthatósága, és röviddel az őrlés után kell etetni.
Stabilizált őrölt lenmag
A stabilizált lenmagot hőkezelik, hogy elpusztítsák a glikozidáz enzimet, amely a zsírokat sebezhetővé teszi az avasodásra. A stabilizált len hosszabb eltarthatósági idővel rendelkezik, mint a természetes őrölt len. A stabilizált őrölt lenmagot felbontás után hűteni kell, hogy meghosszabbítsuk az eltarthatóságát.
Lenolaj
A lenmagból kivont olaj koncentrált kalória- és esszenciális zsírsavforrást biztosít. A lenolaj ideális zsiradék a lovak étrendjének kiegészítésére, rost vagy fehérje hozzáadása nélkül. Hacsak nem stabilizálják, a lenolaj érzékeny az oxidációra és az avasodásra, ha levegőnek és fénynek van kitéve. A lenolaj kis mennyiségben tartalmaz természetesen előforduló E-vitamint - antioxidánst, amely segít megvédeni a zsírsavakat az oxidációtól.
Összetett kérdés, hogy a lenmagot milyen formában és mekkora mennyiségben lehet a lovakkal etetni. Mindig attól függ, hogy milyen hatóanyagra van szükségünk a lenmagból, vagyis milyen céllal etetjük.
Néhány jellemző eset a lenmag etetésére:
- Etethetünk lenmagot egész szemekben vagy roppantva, vízben áztatva, hőkezelés nélkül, gyomor és bélrendszeri problémák esetén. A lenmagban lévő nyálkaanyagok (3-6%) legalább 1 órás áztatás során vízben megduzzadnak, bevonják a gyomor vagy bél nyálkahártyát, ezzel segítik a bélperisztaltikát és csökkenthetik a gyulladást, ha esetleg fekélyes felmaródások lennének.
- A lenmagot őrölt vagy roppantott formában érdemes adni, ha a tápanyagok (olajok, fehérjék) jobb felszívódása, a biológiai elérhetőség a cél. Ebben az esetben a lenmag külső héja megtörik, így a fénynek, hőnek vagy nedvességnek való kitettség oxidatív reakciót vált ki, amely a zsírokat avassá teheti. Mivel a természetes őrölt lenmagban található zsírsavak érzékenyek az avasodásra, ennek a terméknek rövid az eltarthatósága, és röviddel az őrlés után kell etetni.
- A lenmagból kivont olaj koncentrált kalória- és esszenciális zsírsavforrást biztosít. A lenmagolaj ideális zsiradék a lovak étrendjének kiegészítésére, rost vagy fehérje hozzáadása nélkül. A lenmagban lévő zsír nagy része két többszörösen telítetlen zsírsav formájában van, ezek az omega-3 és omega-6 zsírsavak. Gyulladáscsökkentő hatással csak az omega-3 zsírsavak rendelkeznek és ezek általában hiányoznak a lovak takarmányaiból. Emellett számos előnnyel rendelkezik a lenmagolaj etetése.
A cianiddal kapcsolatos aggályok
A lótulajdonosok egy része aggódik a lenmag etetése miatt a magas cianidtartalom miatt. Nincs bizonyíték arra, hogy napi 150-200 gramm lenmag etetése egészségügyi problémákat okozna a lovakban, viszont már 3000 gramm lenmagból felszabaduló hidrogén-cianid halálos mérgezést okoz egy 600 kg testtömegű ló esetében is. A lenmag cianogén glikozidokat (természetes növényi toxinokat) és glikozidáz enzimet tartalmaz, amelyek a cianidtermelés prekurzorai. Ez a két vegyület megtalálható az egész lenmagban, de nem reagálnak egymással, ha a mag ép és száraz. Amikor a lenmagot levegőnek (rágásból vagy őrlésből) vagy víznek tesszük ki, a cianogén glikozidokat a glikozidáz enzim aktiválja, és cianid gáz keletkezik. A cianid mérgező, és nagy mennyiségben káros hatással lehet. Szerencsére a ló gyomorsava nagyrészt inaktiválja a glikozidáz enzimet, és megakadályozza, hogy a cianid elég nagy mennyiségben termelődjön ahhoz, hogy egészségügyi problémát okozzon.
Hogyan takarmányozzuk len termékekkel a lovakat
A lovaknak adott lenmag tipikus adagolási mennyisége napi 60 gramm és 250 gramm között mozog. A lenolaj adagolási mennyisége 30 ml és 200 ml között változik.
A ló étrendjében a teljes zsírtartalomnak kevesebbnek kell lennie, mint 8%. A nehéz munkát végző lovak azonban emészthető energiaszükségletük akár 20%-át is zsírként vehetik fel.[2]
A lovak takarmánykilogrammonként 80 gramm lenolajjal történő folyamatos etetése nem befolyásolta az ízletességet, sőt, javította a rostok emészthetőségét.[3]
A len bevezetése a lovak étrendjébe
Fokozatosan változtasson lova étrendjén, amikor új takarmányt, különösen lent ad. A lovaknak időre van szükségük ahhoz, hogy alkalmazkodjanak étrendjük magasabb zsírtartalmához azáltal, hogy növelik az emésztőenzimek termelését a zsír lebontásához. Mivel a len foszfortartalma nagyon magas, meg kell győződni róla, hogy lova étrendje elegendő kalciumot tartalmaz a két ásványi anyag közötti megfelelő egyensúly fenntartásához.
Összességében elmondható, hogy a lovak lennel való etetése támogathatja az egészséges testsúly fenntartását, a szőrzet minőségét, a bőr egészségét, a testmozgás teljesítményét és az emésztőrendszer megfelelő működését. A lenmag kiváló forrása a lovak étrendjéhez szükséges esszenciális zsírsavaknak. A lenolaj hasonló arányban tartalmaz alfa-linolénsavat a linolsavhoz, mint a friss legelőfű, így a lenmag etetése segíthet fenntartani az egészséges omega-3 és omega-6 arányt. A hőkezelések, mint a főzés és a mikronizálás tönkreteszik a nyálkaanyagokat, a fehérjék kicsapódnak és az esszenciális olajok nagy része lebomlik. Fontos, hogy ne lépjük túl a napi javasolt adagolási mennyiséget.
[1] Kajla P, Sharma A, Sood DR. Flaxseed-a potential functional food source. J Food Sci Technol. 2015.
[2] Geor, R.J. and Harris, P.A. Nutrition for the equine athlete: above and beyond nutrients alone. In: Equine Sports Medicine & Surgery. Saunders. 2014.
[3] Delobel, A. et al. Linseed oil supplementation in diet for horses: Effects on palatability and digestibility. Livest Sci. 2008.
Termékoldalaink: BARNA LENMAG 1 kg | BARNA LENMAG 500g